Po 12 latach nieobecności Andrzej Łapicki powraca do aktorstwa teatralnego. Powraca też po 28 latach na scenę Teatru Narodowego w debiutanckim dramacie Antona Czechowa, gdzie zagra hrabiego Szabelskiego. Tytułowy bohater Iwanowa to ambitny człowiek, który przyjął na siebie zbyt wiele życiowych wyzwań. W tej roli wystąpi Jan Frycz. Jego żonę zagra Danuta Stenka.

W spektaklu udział weźmie plejada gwiazd: Andrzej Łapicki, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska, Karolina Gruszka, Karol Pochew, Anna Seniuk, Jarosław Gajewski, Krzysztof Stelmaszyk, Anna Chodakowska, Igor Przegrodzki, Przemysław Stippa, Bartłomiej Bobrowski, Robert Jarociński, Jacek Różański, Mirosław Jastrzębski, Sławomir Federowicz (gościnnie), Mirosław Komarowski

PREMIERA 05.04.2008 r.

Święto Zakochanych, czyli popularne Walentynki, od kilku coraz śmielej wpisujące się w polską tradycję, ponownie stało się inspiracją do zaprezentowania znanych polskich piosenek o miłości w nowej aranżacji i niecodziennym wykonaniu.

Na płycie Ona i On 2 usłyszymy tym razem piosenki w wykonaniu znanych par aktorsko-piosenkarskich, m.in.: Edyty Górniak i Radosława Krzyżowskiego, Małgorzaty Foremniak i Andrzeja Pasiecznego, Natalii Kukulskiej i Zbigniewa Zamachowskiego, Grażyny Wolszczak i Zbigniewa Wodeckiego oraz Grażyny Szapołowskiej i Krzysztofa Kiljańskiego. Wszystkie utwory postały dzięki Zygmuntowi Kukli - aranżerowi, dyrygentowi i współproducentowi muzycznemu, znakomitym śpiewającym artystom oraz muzykom z Orkiestry Kukla Band i Polskiej Orkiestry Radiowej.

Płycie z piosenkami towarzyszy w tym roku dodatkowo drugi krążek - z wyborem poezji miłosnej, której można było wysłuchać na radiowej antenie Jedynki, w interpretacji wybitnych Artystów: Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Danuty Stenki i Marka Kondrata. Wiersze są zilustrowane muzyką saksofonisty Grzegorza Piotrowskiego - lidera grupy Alchemik.

Danuta Stenka wykonuje utwór nr 11 *** (Kochałam ciebie...) - z cyklu Sześć wierszy - Maryla Wolska na CD2.

Źródło: Polskie Radio

Jeszcze w tym miesiącu film "Katyń" Andrzeja Wajdy wydany zostanie na DVD w dwóch wersjach.

Wersja I zawierać będzie:

 • przesłanie reżysera
 • przesłanie producenta
 • galerię zdjęć
 • zwiastun kinowy
 • powstanie filmu (25-minutowy film dokumentalny wyemitowany w TVP)

Wersja II dwu-płytowa zawierać będzie:

 • powstanie filmu (nigdy wcześniej nie emitowany materiał z planu)
 • technologię 4K
 • impresje z planu
 • rozszerzoną galeria zdjęć
 • zwiastuny
 • niewykorzystane fragmenty filmu

Film "Lejdis" w reż. Tomasza Koneckiego to zabawna opowieść o życiu czterech dziewczyn, które mają ogromne problemy ze zrozumieniem absurdalnego ich zdaniem świata mężczyzn. Damski punkt widzenia w połączeniu z poczuciem humoru gwarantują widzom ponad dwie godziny fantastycznej zabawy i wzruszeń.

- Jestem przekonany, że męska i żeńska część widowni będą się śmiały równie głośno, choć w różnych momentach, a wybuchom śmiechu towarzyszyć będą momenty wzruszenia. Na próbach uświadomiłem sobie jak olbrzymim atutem tego projektu jest jego obsada. Każdy chciałby zostać przyjacielem filmowych Lejdis i na pewno nikt nie chciałby zostać ich wrogiem, bo... zemsta lepiej smakuje na zimno! A zemsta Lejdis tym bardziej! - mówi Tomasz Konecki.

Główne role w filmie grają gwiazdy młodego pokolenia: Magdalena Różczka, Izabela Kuna, Edyta Olszówka, Anna Dereszowska. W role facetów, którym uda się nieźle namieszać w ich życiu wcielili się: Piotr Adamczyk, Robert Więckiewicz, Rafał Królikowski, Tomasz Kot, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski i Tomasz Karolak.

W produkcji zobaczymy także epizody wielkich gwiazd Danuty Stenki, Jana Englerta i Krzysztofa Globisza.

A oto oficjalna strona "Lejdis" http://www.lejdis.pl

Szklane Anioły, czyli zbiór odlanych w szkle figur znanych europejskich aktorek, to jedyny taki projekt na świecie. Stworzy je wrocławski artysta. Pierwszych 10 rzeźb będzie kosztowało 1,2 mln euro. Dlaczego tak drogo? Każdą z nich Konrad Tomaszewski uformuje w naturalnej wielkości.

Za półtora roku, gdy dzieła będą gotowe, poszuka dla nich domu. Szklane Anioły mają utworzyć Galerię Sław. Właśnie rozstrzyga się, które miasto zostanie jej gospodarzem. Warto się starać, bo szklana rzeźba Sophie Marceau czy Penelope Cruz z pewnością przyciągnie turystów z całej Europy.

Konrad Tomaszewski na swojej stronie internetowej proponuje sześć miast: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Trójmiasto i Wrocław. Zdecydować mają internauci.

Galeria ma powstać nie wcześniej niż za trzy lata. Tomaszewski chce promować w niej wartościowe przedsięwzięcia artystyczne, sprzedawać dzieła innych współczesnych twórców. Jest także oferta dla kiper-bogaczy-luksusowe Szklane Anioły ze szlachetnymi kamieniami, złotem, platyną po nie mniej niż 50 mln euro.

Czy się uda? Rzeźbiarz zgromadził pieniądze na kilka figur. Chce zacząć od polskich talentów. Już zgodziły się pozować Danuta Stenka i Małgorzata Kożuchowska. Między innymi z ich figurami pojedzie na europejskie festiwale filmowe, gdzie zagraniczne gwiazdy będzie zachęcał do ciężkiej pracy w projekcie.

- Przez tydzień, po cztery godziny dziennie, będę zdejmował z aktorek gipsowe formy. W wymyślnej pozie unieruchomię je stelażem z pasów. - opowiada rzeźbiarz - Z odlewu zrobię gipsową rzeźbę, a na niej zbuduję formę z materiału, który wytrzyma temperaturę 1200 stopni. W to wleję szkło. - wylicza Tomaszewski.

Tak powstałą rzeźbę trzeba studzić od 4 do 6 miesięcy. Technologię Tomaszewski wymyślał aż 5 lat! Kolekcja ma szansę stać się artystycznym odpowiednikiem gabinetów figur woskowych. Ale autor woli porównywać ją do chińskiej armii terakotowej.

Źródło: Maciej Czujko/Gazeta Wrocławska