Od Was - ARTYKUŁY

Zapraszam do współpracy Wszystkich, którzy chcieliby przyczynić się do rozbudowania strony.
Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. możecie przesyłać materiały dotyczące Aktorki tworząc działy: ARTYKUŁY I MULTIMEDIA.

TO WASZE MIEJSCE!

Witajcie! Przedwczoraj po raz kolejny miałam przyjemność uczestniczyć w spektaklu, w którym główną i zarazem jedyną rolę gra moja ukochana aktorka - Danuta Stenka. Stenkę wielbię od lat przede wszystkim za niebywały kunszt aktorski, ogromny talent, pogodę ducha i fakt, że do tego wszystkiego jest piękną, inteligentną kobietą z klasą, której pomimo tylu lat obecności na scenie nie zniszczył showbiznes. Zachwyca mnie do tego stopnia, że bez problemu potrafię przejechać pół Polski, byle tylko uczestniczyć w sztuce, w której gra. W grudniu miałam przyjemność brać udział w premierze spektaklu "Koncert życzeń", która miała miejsce w Krakowie, natomiast w ubiegły piątek przyjechałyśmy z koleżankami do Warszawy, aby jeszcze raz wziąć udział w tym wyjątkowym przedstawieniu.

MIŁOŚĆ PĘDZI NA ZŁAMANIE KARKU...

Jeżeli dwoje ludzi się tak bardzo kochało, to musi im zostać coś oprócz udręki.

(Opening Night, 1977)

Że Stenka jest genialna nie trzeba mówić, kto nie widział, niech sprawdzi, bo warto. Że spektakl jest o wieku, o jego ważności i nie, że o teatrze w teatrze i ile prawdy jest w teatrze, a ile teatru w życiu – to już wszyscy powiedzieli. To by jednak było krzywdzące, żeby na tym poprzestać. Sztuki tak wielowarstwowej i zapuszczającej korzenie w widzu na długo, dawno nie widziałam. Parę dni po obejrzeniu nadal rośnie i może wyda owoce. Dla mnie to sztuka o wszystkim, czego się boję.

Różne już rzeczy przyszło nam oglądać w telewizji, o różnych czytać, a kolejne „gwiazdki” prześcigają się w pomysłach na to, jak zaistnieć w świecie mediów, jak zabłysnąć choć przez krótką chwilę.

Danuta Stenka znana jest szerokiemu gronu odbiorców. Co najważniejsze znana nie z plotkarskich gazet, nie poprzez skandale, które wywoływała, zamieszanie wokół własnej osoby czy pokazanie tego i tamtego kawałka ciała, ale dzięki doskonałym rolom i niewątpliwemu talentowi.

Z przyjemnością sięgnęłam po „Flirtując z życiem” - wywiad, który przeprowadził z aktorką Łukasz Maciejewski. Podczas tej rozmowy Danuta Stenka z ogromnym ciepłem wspomina swój rodzinny dom w Gowidlinie.

Książka „Flirtując z życiem” to bardzo emocjonalna podróż do świata i życia Danuty Stenki.

Zawsze, kiedy mam zmierzyć się z lekturą o kimś, kto jest znany szerokiemu gronu, ekscytuję się podwójnie. Czasem przychodzi rozczarowanie, czasem zaś ogromna satysfakcja, że udało mi się bliżej poznać postać, którą lubię. W przypadku książki Danuty Stenki „Flirtując z życiem” to właśnie poczucie dobrze spędzonego czasu z aktorką jest uczuciem dominującym.

Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim przede wszystkim nie kreuje siebie na kogoś, kim nie jest. Osobom medialnym często zdarza się takie lawirowanie wokół własnej osoby, które ma być ukazać ją jako najlepszą w każdej postaci. Tymczasem to szczerość, a nie sztucznie budowany wizerunek, potrafi zjednać fanów, a tym razem czytelników.

"Flirtując z życiem" to wywiad - rzeka Łukasza Maciejewskiego z Danutą Stenką.

Ale zacznijmy od tego, że przedstawię kim w ogóle jest Danuta Stanka.

Urodziła się 1961 roku w Sierakowicach; polska aktorka filmowa, teatralna i radiowa. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jej mężem jest Janusz Grzelak. Danuta Stenka ma też dwie córki - Paulinę i Wiktorię.

I jeszcze parę słów o Łukaszu Maciejewskim ...

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca oraz kurator filmowy. Pracownik kilkunastu czasopism oraz portali internetowych. Juror i współorganizator wielu festiwali filmowych. Autor i współautor kilkudziesięciu książek. Wywiad z Danutą Stenką nie jest jego pierwszym wywiadem - rzeka. W 2012 opublikował taką rozmowę z Jerzym Radziwiłowiczem - "Wszystko jest lekko dziwne".

Tak, teraz już mogę spokojnie wrócić do wywiadu, w którym Danuta Stenka zdradza szczegóły swojego życia zawodowego jak i prywatnego. Otwarcie opowiada o dzieciństwie i jego trudach. Mówi o pierwszych krokach stawianych na deskach teatru, drodze do kariery oraz wzlotach i upadkach swojego życia. Przywołuje ciekawe historię ze środowiska artystycznego i śmiało zwierza się ze swoich słabości i kompleksów.