Życiorys
Danuta Stenka - polska aktorka teatralna, filmowa i radiowa.

Urodziła się 10 października 1961 r. w Sierakowicach, wychowała w miejscowości Gowidlino na Kaszubach. Mężem Danuty Stenki jest Janusz Grzelak, z którym ma dwie córki – Paulinę i Wiktorię. Tuż po maturze pracowała przez rok w szkole podstawowej w rodzinnej wsi jako nauczyciel j. rosyjskiego. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, na deskach którego debiutowała w 1982 r. w „Betlejem Polskim” Lucjana Rydla. Od 1984 r. przez kolejne cztery lata występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Następnie, w 1988 r. przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie zaczęła się jej długoletnia współpraca z Izabellą Cywińską, a także pierwsze role w Teatrze Telewizji. W 1991 r. została aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od 2003 r. jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego. Występuje także gościnnie w spektaklach innych teatrów, u takich reżyserów jak: Grzegorz Jarzyna czy Krzysztof Warlikowski. Danuta Stenka od kilku lat odczytuje kaszubskie tłumaczenia Biblii w wejherowskiej kolegiacie – podczas corocznych koncertów w ramach projektu „Verba Sacra”. Jest także ambasadorką kampanii „Legalna Kultura”.

Niezwykłą popularność zyskała dzięki kreacjom w serialach „Boża Podszewka” (1997) w reż. Izabelli Cywińskiej, „Ekstradycja III” (1998), czy „Zaginiona” (2003). Jednak największą sławę przyniosły jej dwie główne role - George Sand w filmie „Chopin - pragnienie miłości” (2002) Jerzego Antczaka oraz Judyty w komedii romantycznej „Nigdy w życiu!” (2004) w reż. Ryszarda Zatorskiego. Danuta Stenka występuje także w serialach – jej ostatnie angaże to role w „Instynkcie” oraz „1920. Wojna i miłość”, natomiast obecnie możemy podziwiać ją w roli dyrektor szpitala Elżbiety Bosak w „Lekarzach” emitowanych przez telewizję TVN. Aktorka wielokrotnie użyczała również swego głosu w dubbingowanych wersjach filmów, m.in. w „Iniemamocni” (2004), „Opowieści z Narnii” (2005, 2008, 2010), „Zaplątani” (2010), „Na skrzydłach marzeń” (2013) i „Jak wytresować smoka 2” (2014).

Danuta Stenka otrzymała wiele nagród, które są dowodem na jej wszechstronność, niezwykły talent i aktorskie umiejętności. Dzięki roli George Sand w filmie „Chopin – pragnienie miłości” przyznano jej tytuły aktorki roku na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych "Listopad" w Mińsku i "Strożary" w Kijowie. W 2001 roku odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. W 2003 r. została laureatką „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr” za rolę w spektaklu „Zwycięstwo”. Tego samego roku została także wyróżniona przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą „Wielki Splendor”. Otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 2005/2006, za rolę Ellidy Wangel w przedstawieniu „Kobieta z morza” wg Ibsena w reż. Roberta Wilsona w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Na Festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie w 2005 r. otrzymała honorowe wyróżnienie aktorskie. W 2010 r. otrzymała nagrodę – Fenomen „Przekroju”. W 2011 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz ważnym w środowisku kaszubskim Medalem Stolema, a w grudniu tego samego roku została nagrodzona Złotym Mikrofonem za „wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia”. Aktorka jest także kilkukrotną laureatką polskich nagród filmowych – dwukrotnie otrzymała „Orła” – w 2003 r. za najlepszą główną rolę kobiecą za film „Chopin – pragnienie miłości” i w 2008 r. za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Katyń”; nagrodzono ją także „Złotą Kaczką” w 2003 r., jako najlepszą polską aktorkę za film „Chopin – pragnienie miłości”; w 2009 r. otrzymała „Grand OFF” za najlepszą aktorkę za film „Janek”.

Red. Ilona Wawrzyniak.